Общопрактикуващи лекари в страната се жалват за наложени им унищожителни санкции от служители на регионални здравноосигурителни каси. Това съобщиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
Според сдружението по време на проверките не са установени нарушения, свързани с качеството и условията на извършваната медицинска помощ.
Лекарите били глобявани заради технически грешки при попълването на документите и заради неявяването на пациенти на профилактични и диспансерни прегледи. Големият размер на санкциите - 1000 до 1500 лв. от една проверка, се получавал от мултиплицирането им за всеки дребен пропуск.
На практика лечебните заведения са наказвани за неявяването на пациента на преглед и то с 2-3 пъти по-големи суми от предвидените в Закона за здравето (до 150 лв. за всеки неявил се), при условие че в България няма правна възможност за осъществяване на принудителна медицинска помощ, нито задължение на лекарите да извършват такава.
Отделно се налагали глоби, ако на неявилия се пациент не са направени кардиограма, изследвания или консултации, което според сдружението било абсурдно и те го определят като произвол на контролните органи на РЗОК.
Наказвали се с глоби и за несъответстващи кодове на изписани лекарства с намаление. Според джипитата за всеки отделен дребен пропуск в номера на рецептурната книжка или в кода на заболяването се налагат санкции от 70 до 140 лв.
В тези случаи пациентът получава необходимото му лечение, финансова щета на НЗОК няма, но глоба за лекаря има, обясняват от сдружението.
От сдружението предлагат към НЗОК да се създаде комисия за одит и контрол на контролиращия състав. Друга мярка с положителен ефект за подобряване работата на контролните органи е да се въведе тест за компетентност на проверяващите, който да се провежда минимум веднъж на две години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.