IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

9 „горещи съвета” срещу разболяване през зимата

За да изкараме коледните празници подобаващо

9 „горещи съвета” срещу разболяване през зимата

Краят на годината, когато у нас настъпва истинската зима, е свързан с пътуване, срещи с хора, движение, игра навън на снега, занимание с любимите зимни спортове, обилни трапези, ваканция и свободно време... Активност, ендорфини, може би малко, в приятна доза, адреналин, но всичко това обединено и опаковано от едно – студ.

Ниските температури несъмнено изпитват имунитета ни. Сега организмът изразходва повече енергия да поддържа телесната температура. Като се прибави и фактът, че студът върви ръка за ръка с влагата, независимо дали вследствие на намокряне или изпотяване, зимната почивка може да подложи на изпитание намеренията ни за веселие.

Как да се протиповопоставим на лошата страна на зимата, за да извлечем максимално полза от положителните емоции, които винаги ни е носила? Ето съветите на Puls.bg в тази насока:
 

1. Да се обличаме „топло”, е съвет от времето на прародителите ни, който остава валиден и днес. Важно е обаче не да сложим много дрехи на тялото си, а те да бъдат подходящо подбрани за климатичните условия, в които пребиваваме. През зимата облеклото трябва да възпрепятства лесния топлообмен между тялото и околната среда и да спомага поддържането на нормалната за организма температура. Подходящи за сезона са материи, които защитават от сняг или дъжд и вятър. Не бива да се пренебрегват шапката, шалът, ръкавиците. При ниски температури кръвоносните съдове се свиват, което накърнява локалния имунитет. Затова защитните функции на лигавицата на носа намаляват, което и предразполага към податливост на инфекции.

2. През зимата винаги трябва да се предвижда допълнителен кат дрехи за смяна при пътуване или на почивка. По-добре е багажът да тежи с 2 кг повече, отколкото в случай на измокряне и липса на резерни дрехи за смяна се изстине. Дори и да няма сняг, зимата предлага достатъчно условия за досег с вода – мокри пътища и земна повърхност. Дори климатът да е сух и студен, заради физическите усилия по време на зимната почивка и ограничения въздухообмен между тялото и облеклото се получава влага, която естествено при изпотяване е във висока степен.

3. Усещането за мокро налага непосредствено прибиране и смяна на облеклото. Влагата е отличен проводник на енергия и в случая създава благоприятен канал за „изход” на топлина към околната среда. Това е и причината, след като се изпотим, да усетим изведнъж студ, сякаш сме сложили „ледена фланелка”.


Останалите 6 съвета ще намерите в рубриката "Актуално" на Puls.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата