Краят на годината, когато у нас настъпва истинската зима, е свързан с пътуване, срещи с хора, движение, игра навън на снега, занимание с любимите зимни спортове, обилни трапези, ваканция и свободно време... Активност, ендорфини, може би малко, в приятна доза, адреналин, но всичко това обединено и опаковано от едно – студ.
Ниските температури несъмнено изпитват имунитета ни. Сега организмът изразходва повече енергия да поддържа телесната температура. Като се прибави и фактът, че студът върви ръка за ръка с влагата, независимо дали вследствие на намокряне или изпотяване, зимната почивка може да подложи на изпитание намеренията ни за веселие.
Как да се протиповопоставим на лошата страна на зимата, за да извлечем максимално полза от положителните емоции, които винаги ни е носила?
За да обезоръжи вредните микроорганизми имунната система произвежда антитела, които представляват един вид белтъци. За образуването на тези агенти, организмът се нуждае от внос на достатъчно белтъчни вещества. Това налага включването в хранителния режим на продукти като месо, млечни, бобови култури. Антиоксидантите са другите полезни елементи, които освобождават организма от отделящите се токсини от дейността на вирусите. Такива се съдържат в пресните плодове и зеленчуци.
Както полезен ефект за здравето, храната има и вреден и по отношение защитата от вируси. В този смисъл „здравата храна” срещу разболяване през зимата, не включва прекомерната консумация на месо и месни продукти, тъй като те имат свойството да задълбочават възпалителните процеси.
Ефект от имуностимулиращи средства може да се очаква след редовен прием в продължение минимум от 2 седмици до месец. Предполага се, че осигуряват защита за 3-4 месеца занапред, макар че не дават непременно гаранция срещу разболяване.
Около 80% от имунитета се дължи на храносмилателната ни система. Черният дроб е органът, който осигурява суровина за образуването на антитела от имунната система, като преобразува получените чрез кръвта белтъци от дейността на червата. Ако черният дроб и жлъчният мехур са натоварени, необходимата суровина за имунната система няма да стигне до нея. Срещу това помага прочистването на организма, а то се постига лесно – чрез редовно хранене 4-5 пъти на ден в по-малки порции.