Кулминацията в представителния вечерен тоалет или в дневния дресинг на една дама е нейният грим. Той може да преобрази всяка жена и да я направи неотразима. Какво ни предлагат рекламите? „Червило за 10 часа“. „Неизтриваеми цветове“. Но дали съставките на продуктите, които ни предлагат красота, са и безопасни за здравето?
Това може да се провери, като надникнем в състава. Сто двадесет и едно от 306 червила на световни марки са особено опасни, сочат резултатите от тестовете в лабораторията на Oekotest в Германия през декември 2010 г. Само 5 марки от изследваните 21 са безопасни по критериите, определени от популярното сред потребителите списание. Три от тези марки са сертифицирани био.
Дори в балсама за устни могат да се открият масла от петролни деривати и синтетични оцветители. Тези съставки са забранени в био козметиката. Затова наистина си струва да поглеждаме дали на опаковката има знак за сертифициран био/натурален продукт. Ако не го намерим, в грима, който ще ни направи красиви, може да се съдържат доста опасни за здравето вещества.
Консерванти
Всички козметични продукти съдържат известно количество бактерии. Производителите добавят и консерванти. Парабените са токсични, а редица други синтетични съединения, използвани като консерванти, причиняват алергия. Добре е да знаем обаче, че синтетичните консерванти не се влагат, за да предпазят потребителите от бактериите, а за да увеличат трайността на продукта и времето за съхранение.
Кои са другите вредни съставки в козметиката можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.