Акупунктурата помага за намаляване нивата на стреса, откриха учени.
Според изследване, публикуванo в списание Experimental Biology and Medicine, древната китайска терапия намалява нивата на протеина, свързан с хроничния стрес. Експертите смятат, че акупунктурата може да предложи ефективна терапия против стреса – състояние, което обикновено е трудно лечимо.
Изследването е предназначено да тества ефекта на акупунктурата върху нивата на протеина neuropeptide Y в кръвта, който се „складира“ от симпатиковата нервна система при хората.
Тази система е включена в „отговора“ на остър стрес, който се проявява в намаляване притока на кръв към всички части на тялото, освен към сърцето, белите дробове и мозъка – органите, при които има най-голяма необходимост от реакция при опасност.
Хроничният стрес може да предизвика покачване на кръвното налягане и сърдечни заболявания.
14-дневното изследване протича в лабораторни условия върху лабораторни плъхове, които са разделени в 4 групи:
- контролна група, която не е подложена на стрес и не й се прилага акупунктура;
- представителите на втората група са под влияние на стрес, но също не им се прилага алтернативната терапия;
- третата група е стресирана и получава „фалшива“ терапия;
- последната група е под стрес и й се прилага акупунктура.
Ръководителят на изследването - д-р Ладан Ешкевари от Университета в Джорджтаун, САЩ, позволява на животните да я опознаят. След това ги насърчава да си починат, пълзейки в малък чорап и ги подтиква да се настанят удобно, с помощта на вид стимулация, използвана при електроакупунктурата.
Тя представлява акупунктурна игла, която безболезнено доставя малко количество електрически заряд. Тази форма на техниката е по-интензивна и обикновено се използва за облекчаване на болка.
Д-р Ешкевари установява, че при последната група, на която се прилага акупунктура, нивата на neuropeptide Y спадат до ниво, близко до това на контролната група.
Много преди проведеното изследване учените смятат, че акупунктурата има положителен ефект и при борбата със стреса. Сега обаче за първи път твърдението е доказано.