Въпреки придържането към препоръките за добро здраве, много млади хора с диабет тип 1 имат трудности при поддържане контрола на кръвната захар, казват експерти. Причината може да се дължи на нарушения на съня, като по-лек сън или сънна апнея, според ново проучване на Университета на Аризона в Тусон, публикувано в сп. Sleep.
Кратката продължителност на съня и хроничното недоспивани при страдащи от диабет тип 1 намалява чувствителността им към инсулина.
За целите на проучването учените анализират качеството на сън на 50 души с диабет тип 1, на възраст между 10 до 16 години.
При сравнение с контролната група се установява, че диабетиците прекарват по-голям процент от съня си в по-лека фаза на съня. Според водещия изследовател д-р Мишел Пърфект и екипа му това води до по-високи нива на глюкоза, поведенчески проблеми, намалено качество на живот, депресия, лошо качество на съня, сънливост, и по-трудно справяне с учебния материал.
Справянето с проблемите със съня ще доведе до подобряване на физическото и психическото състояние на диабетиците, подчертават специалистите.
Според други проучвания системното недоспиване и липсата на качествен сън повишават риска от развитие на диабет.
Изследване на университета на Уорик в графство Уорикшър показва пряка връзка между недостатъчния нощен сън и появата на преддиабетно състояние, известно като нарушена гликемия на гладно. Организмът губи способността си да регулира ефикасно кръвната захар, което от своя страна увеличава значително риска от диабет тип 2.
Смята се, че продължителност на нощния сън, по-малка от 6 часа, увеличава 3 пъти риска от развитие на преддиабетно състояние.