Поставянето на стомашен байпас на хора, страдащи от затлъстяване, помага за намаляване на риска от инфаркт или инсулт, сочи ново проучване, публикувано в сп. American Medical Association.
За целта на проучването са анализирани данните на 4000 пациента за периода от 1987-2001 година.
13,2% от пациентите са с поставен стомашен байпас, 68,1% са с гастропластика и 18% са намалили теглото си чрез физическа активност.
Бариатричната хирургия може да понижи риска за сърдечносъдовата система вследствие на натрупаната излишна мастна тъкан. Процедурата спомага и за намаляване на телесното тегло в дългосрочен план, което е предпоставка за по-добро качество на живот, смятат изследователите.
Стомашният байпас представлява оформяне на малка кухина в горния отдел на стомаха, която е изолирана от останалата част от органа. Тази кухина се изпразва директно в дистален участък на тънкото черво, свързан с нея. Проксималният край, който следва естествения ход на гастроинтестиналния тракт след изолирания дял на стомаха, се свързва с долен участък от червото.
Стомашният байпас намалява обема на стомаха до 15 мл.
Бариатричната хирургия не замества хранителния режим и двигателната активност в борбата с наднорменото тегло. Дълготрайният ефект от операцията зависи в голяма степен от сътрудничеството на пациента, чрез спазване на диета и воденето на активен начин на живот.
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.