IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Позата по време на сън влияе на здравето – как?

95% от хората спим в една и съща позиция всяка нощ

Позата по време на сън влияе на здравето – как?

Прекарваме 1/3 от живота си в сън. Учените неведнъж обръщат внимание на значимостта на пълноценната нощна почивка за здравето. Колко от нас обаче се замислят за позата, която заемат, докато спят?
 
Истината е, че наред с продължителността и качеството на съня, тя има не по-малко важна роля.
 
Около 95% от хората спят в една и съща позиция на тялото всяка нощ. Какви обаче са плюсовете и минусите на любимата поза?
 
"Възстановителна" позиция
 
Позната е под това наименование, тъй като е подобна на позицията, която тялото заема при спешна медицинска помощ – на една страна. Тази поза може да помогне за намаляването на киселинния рефлукс и стомашните разтройства, обяснява професор Джим Хорн от Центъра за изследване на съня в Loughborough University.
 
Тези състояние се свързват с гастроезофагеална рефлуксна болест и се проявяват, когато стомашните киселини попаднат в хранопровода. Това може да увреди лигавицата му и да причини нейното възпаление.
 
Процесът обикновено се дължи на отслабване на „преградата“ между стомаха и хранопровода, вследствие на което се предизвиква пареща болка. Спането на една страна помага при подобни неразположения.
 
Изследване, проведено в Graduate Hospital, Филаделфия, установява, че спането на дясната страна забавя „изтичането“ на стомашни киселини, в сравнение със спането на лявата, където се засилва усещането за дискомфорт при пациентите.
 
Въпреки ползите, които тази позиция оказва върху стомаха, тя може да спомогне за образуването на бръчки, тъй като назолабиалните гънки - от ъглите на носа до двете страни на устата, са под натиск.
 
В зависимост от страната, на която спим по-често, бръчките могат да бъдат по-дълбоки, в резултат на „смачканото“ върху възглавницата лице.
 
Ако спим на една страна, а киселините и стомашните разстройства все още са проблем, специалистите препоръчват да поставяме тялото си по начин, при който горната му част да бъде на по-високо ниво. Така киселинният рефлукс ще се намали, тъй като гравитацията ще държи киселините в стомаха.
 
Съществува и дискусия, според която спането върху копринена възглавница може да намали появата на бръчки. Твърдението обаче все още не е доказано.
 
По гръб
 
Тази позиция на тялото се препоръчва на хората, които страдат от артрит и болки в ставите, тъй като по този начин теглото се разпределя по цялото тяло, без да оказва натиск върху конкретна област, обяснява физиотерапевтът Сами Марго.
 
От друга страна обаче, спането по гръб влошава хъркането, защото мускулите на челюстта и езика са отпуснати, вследствие на което гърлото и челюстта хлътват, под влияние на гравитацията. Така преминаващата струя въздух предизвиква вибрации, а ние – хъркаме.
 
По-сериозно състояние е сънната апнея, при което гърлото се „изключва“ напълно, което води до прекъсване на дишането – паузи, които може да продължат десет или повече секунди. Състоянието се влошава, когато спим в тази позиция.
 
Изследвания показват, че хората, които спят по гръб, е по-вероятно да понижат нивата на кислород в кръвния поток – сериозен проблем за пациенти, страдащи от белодробни и сърдечни заболявания.
 
Разположилите тялото си в тази позиция по време на сън дишат по-бързо, отколкото в която и да е друга поза. По този начин се отнема кислорода от тъканите на тялото, което може да обостри редица дихателни и циркулаторни проблеми, включително астма и сърдечни заболявания.
 
Ако това е любимата ни позиция, трябва да се уверим, че възглавницата, на която спим, е достатъчно висока и удобна, тъй е като е много важно вратът и горната част на  гръбначния стълб да бъдат стабилни. В противен случай може да се стигне до напрежение в мускулите на шията и раменете, което да предизвика болка.
 
Кои са останалите 3 пози и как въздействат на здравето ни, прочетете в Puls.bg 
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата