Един от първите клинични опити на ваксина срещу хепатит С показва обещаващи резултати, се посочва в сп. Science Translational Medicine.
Разработването на ваксина за този вид хепатит е изключително труден процес поради постоянното изменение на вируса.
Ето защо учените се опитват да направят ваксината от вътрешната част на вируса, а не от обвивката му.
В проучването взимат участие 41 доброволци, на които е инжектирана експерименталната ваксина. Резултатите показват изключително силен имунен отговор от страна на организма, който продължава за период от една година без наличието на нежелани странични реакции.
Вирусът на хепатит С се предава предимно чрез кръвта. Венозното инжектиране на наркотици или други неразрешени вещества с общи игли и спринцовки е най-честият начин на заразяване. Рискът за предаване на хепатит С по полов път е значително по-нисък, в сравнение с този при хепатит В.
Хепатит С е вирусна инфекция, която може да причини възпалително заболяване на черния дроб и увреждането му. Понастоящем е една от най-честите форми на хроничен вирусен хепатит. По данни на Световната здравна организация над 170 милиона души са заразени с вируса.
Получаването на работеща ваксина срещу вируса ще е голяма крачка напред, категоричен е изследователският екип.
Следващата стъпка предвижда изпитване върху доброволци - хора, при които рискът от заразяване с вируса е висок, за да се провери нейната ефективност, поясняват изследователите.
За разликите на хепатит С от другите видове хепатит можете да научите в Puls.bg