Тийнейджърите с фамилна анамнеза за алкохолизъм са по-склонни към импулсивно поведение и развитие на подобни зависимости, според ново проучване, публикувано в сп. Alcoholism: Clinical and Experimental Research.
Известно е, че факторите на околната среда са свързани с по-голям риск от проблеми с алкохола, но последните изследвания показват, че характерът и поведението също допринасят за склонността към зависимости, уточнява водещият изследовател д-р Бони Нагел от университета за здраве и наука в Орегон. Комбинацията от генетични и фактори на околната среда е много различна при всеки, затова някои са поставени на по-висок риск от други, допълва той.
Констатациите могат да помогнат за създаването на по-ефективни стратегии за превенция и лечение на алкохолизма.
Учените наблюдават мозъчната дейност на две групи юноши на възраст от 13 до 15 години, докато изпълняват задача за вземане на решения.
Участниците в едната група имат фамилна анамнеза за алкохолизъм. Именно те показват слаба реакция при вземането на рискови решения в префронталния кортекс и областите на малкия мозък. И двете части са важни за мозъчната функция, паметта, вниманието и концентрацията.
Според учените слабото активиране на тези области на мозъка е свързано с уязвимостта към рискови решения по отношение на бъдеща употреба на алкохол при юношите от рисковата група.
Повече полезни новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.