Дори наблюдаването на изображение на вкусна храна може да предизвика промяна в нивата на хормоните, които контролират апетита, откриват немски учени. Според тях съблазнителни изображения могат да бъдат част от причината за епидемията от затлъстяване.
Връзката между виждането или аромата на храна и увеличаването на апетита отдавна е установена. Сега за първи път изследване доказва, че дори снимка на храна може да провокира желание за консумация.
Учените от Института по психиатрия „Макс Планк” в Мюнхен правят заключенията си на база на провеждането на експеримент, в който следят реакцията на здрави мъже на изображения на хранителни продукти.
Резултатите сочат, че нивата на хормона грелин, контролиращ апетита, се увеличават, когато мъжете разглеждат снимки на апетитна храна.
Ефектът от хормоналните промени е толкова мощен, че една снимка може да ни стимулира да хапнем парче торта само два часа след закуска.
За първи път изследване показва, че освобождаването на грелин в кръвта се контролира и от външни фактори. По този начин мозъкът ни обработва тези визуални стимули и физическите процеси, които контролират възприятието ни за апетита, се задействат неволно, обяснява авторът на изследването Петра Шюслер.
Експертите съветват хората, които се опитват да отслабнат, да избягват наблюдаването на изображения на храни с високо съдържание на калории и мазнини.