Всички знаем, че пушенето, пиенето и прекалената консумация на храна са вредни за здравето. Дали обаче ежедневните ни навици могат да имат също неблагоприятен ефект върху здравословното състояние?
Оказва се, че отговорът е „да“,а експертите имат своите обяснения относно „греховните“ навици, както и предложения какво можем да направим, за да подобрим начина си на живот...
Взимане на душ всеки ден
Модерната грижа за личната хигиена може да бъде в ущърб за кожата според д-р Ник Лоу, консултант-дерматолог в клиника Cranley в Лондон. Той обяснява, че повечето хора се къпят твърде често.
Освен това, използването на гореща вода, съчетана с много агресивни сапуни, може да лиши кожата от естествените й мазнини. Това може да доведе до сухота, напукване и дори до инфекция.
Ако мисълта да прескочим ежедневния душ ни ужасява, трябва да се постараем поне водата да е хладка. От друга страна, ако имаме склонност към суха кожа, трябва да използваме щадящи кожата измиващи продукти като душ гелове.
Да спим по 8 часа всяка нощ
Разпространеното напоследък мнение, че трябва да спим по 8 часа всяка нощ, е съвременно схващане, което би могло да остави усещането за по-голяма умора, обяснява професор Джим Хорн от Центъра за изследване на съня към Loughborough University.
Той обяснява, че преди стотици години разделянето на съня в различни части на денонощието е било съвсем обичайно. Според него една кратка дрямка – от 4 до 15 минути, може да бъде също толкова ефективна, както и цял допълнителен час през нощта.
Съвременните схващания, че буденето през нощта е нещо лошо, може да се окаже разрушително за качеството на съня. „Ако пещерните хора са спали по цяла нощ, те са щели да бъдат изядени живи.“, допълва още Хорн.
Изплакване на зъбите, след като сме ги измили
Изплакването на зъбите отмива флуоридът, който се съдържа в пастата за зъби. Той има свойството да подсилва зъбния емайл, като по този начин предотвратява разрушаването на зъбите, обяснява д-р Филип Стемър от The Fresh Breath Centre от Лондон.
Специалистът препоръчва да избягваме консумацията на течности най-малко половин час след като сме измили зъбите си. Той препоръчва още да не мокрим четката за зъби преди да поставим пастата върху нея, тъй като по този начин тя може да се разводни, а ефектът й да се намали.
Освен това, не трябва да почистваме зъбите си непосредствено след хранене. Трябва да изчакаме поне половин час, защото хранителните киселини и захари временно отслабват защитните функции на емайла. В противен случай четката ще го увреди.
Продължението на темата можете да прочете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.