Застояването в офиса в извънработно време предразполага към развитието на депресия, според британско проучване.
Служителите, които прекарват повече от 11 часа на работа, около 55 часа седмично, имат двойно по-висок риск от нарушено психическо здраве.
Най-податливи са жените, младите хора, ниско платените и редовно употребяващите алкохол.
В проучването участват над 2000 души на възраст между 35-55 години с различни професии, заплати и работно време.
След шест години наблюдения учените откриват силна връзка между извънредния труд и развитието на депресия, имайки предвид и други фактори, като нездравословен начин на живот, семейно положение и степен на стрес на работното място.
В периода на проследяване 66 от участниците преживяват силен депресивен епизод.
Работещите 11 и повече часа на ден са 2,5 пъти по-застрашени от състоянието, в сравнение със служителите, които не остават повече от 7-8 часа в офиса.
По-ниски нива на депресия се отчитат при мъже, които работят допълнително, но имат удовлетворяваща и предизвикателна професия с високо заплащане.
Но в същото време се оказва, че жените с добре платена работа са по-склонни да страдат от депресия. Според изследователите вероятно причината се дължи на множеството отговорности, които имат извън професионалните задължения.
Младите хора, които се стремят към кариера и работят допълнително, но се грижат и за семейство, също имат по-високи нива на депресия.
Проучването е публикувано в сп. PLoS ONE.
Още полезни новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.