За промяната на настроението при юношите обикновено се обвиняват хормоните, средата или разминаването с родителите.
Оказва се обаче, че свадливият нрав може да бъде "програмиран“ още от раждането. Юношите, които са родени през лятото или пролетта, са по-склонни да страдат от депресивни състояния през зимата, откриха учени.
Според тях причината може да има връзка с излагането на естествена светлина в най-ранните дни от живота, което до известна степен формира нервната система.
Взаимодействието със слънчева светлина за по-дълъг период от време изглежда, че прави децата по-податливи към сезонни афективни разстройства.
Проучването, проведено от екип от Университета в Болоня, Италия, има за цел да установи по какъв начин сезонът, в който сме родени, може да повлияе на психическото и физическото здраве по-късно в живота.
Предишни изследвания по темата доказват, че „зимните“ бебета са по-склонни към развитието на алергии и шизофрения. От друга страна, родените през лятото, имат по-висок ръст и са по-силни, но при тях рискът от нарушения в храносмилателната система и развитие на целиакия е по-голям.
За целта на настоящото проучване участие взимат 1523 младежи на възраст между 10 и 17 години. Всеки от тях попълва специално изготвен въпросник, предназначен да определи колебанията в настроението през различните сезони при децата и юношите.
След изчисляването на резултатите, учените ги сравняват с рождената дата на участниците. Данните сочат, че най-високите резултати принадлежат на родените през лятото, което означава, че те са по-чувствителни към късите, тъмни зимни дни, в сравнение с родените по друго време на годината.
Проучването е публикувано в списание Psychiatry Research.