Достатъчно сън – за здрав ум!
Мащабно проучване на професионалните дружества по съня в САЩ, проведено през 2010 г. категорично показва, че децата до 5-годишна възраст, които спят по 11 часа през нощта имат по-добра концентрация на вниманието и способности да опознават околния свят.
Регулирането на времето за сън в определи часове от – до според експертите има положително въздействие за развитието на вродената им интелигентност. И обратното, дефицитът на сън рефлектира на развитието и разгръщането на мозъчните структури.
Сънят е от критична необходимост за децата, тъй като по време на продължителната почивка през нощта мозъкът се справя със спомените от деня, които по някакъв начин са засегнали душевния покой на детето. По този начин то изгражда устойчивост срещу несгодите, с които се сблъсква.
Детето и движението са едно цяло!
Физическата активност всъщност дава заряда, който захранва мозъка. Функционирането му като цяло е силно зависимо от движението на тялото – така се поддържа кръвообращението, подобрява се кръвооросяването, осигуряването на кислород и метаболизмът като цяло, активизира се синтезът на важни вещества в мозъка и пр., което се отразява благоприятно на неговото здраве и всичките му функции като памет, мислене, логически разсъждения.
Нещо повече, физическите упражнения предизвикват синтеза на специален белтък невротрофичен фактор на мозъка (BDNF). Той стимулира растежа на мозъчните клетки и връзката между тях, както и комуникацията в мозъчните структури, което и поставя първичната матрица на обучителния процес и познанието.
Полезни храни – остър ум
От проучване, проведено в Югозападна Англия, се установява, че при консумацията на технологично преработени храни в ранна детска възраст се отбелязва по-нисък коефициент на интелигентност. Експертите от университета в Бристол наблюдават различия в скоростта на мисловните процеси. Определено богатите на витамини и други полезни вещества пресни и сурови храни подсигуряват гъвкавостта на мозъчните процеси.
Децата, които се хранят с готови храни на 3-годишна възраст показват по-слаб интелект след 5 години, категорични са експертите. Трудът им е публикуван в Journal of Epidemiology and Community Health.
Успелите са гушканите в детството
Не само присъствието на майката, но и топлото й отношение, грижи и внимание към детето в първите му години, залага по-доброто мозъчно функциониране. Очевидно не случайно по-нежните и любвеобилни майки могат да се похвалят с отличници.
При прегръщането и ласките се отделя хормонът окситоцин, които има широк диапазон от въздействия върху организма, включително и да подпомага научаването. Той също така има директен ефект върху тези области на мозъка, които са отговорни за формирането на емоциите и взимането на решенията, а те несъмнено са съществена част от интелекта.
Механичното писане
В ерата на информационните технологии сме, но това не означава, че следва да се пропусне ниво в обучителния процес на децата. Механичното изписване на букви, думи и изречения е от значение за развитието на мозъка, интелекта и познавателните способности на детето. Писането на ръка помага да се развие фината моторика, важна за овладяване на речта и генерирането на идеи.
Изследване на учени от университета Индиана намира, че при децата, които се упражняват в писане се развиват по-гъвкави неврални мозъчни връзки, а това е признак на ум от висока класа.