Честото боледуване от грип може да повиши риска от развитие на болестта на Алцхаймер, сочи ново проучване, публикувано в списание Science.
Изследователите са на мнение, че вирусните инфекции могат да оставят трайни поражения върху мозъка, което да доведе до появата на Алцхаймер в по-късен етап от живота.
Вирусните инфекции, като инфуенца или херпес, са способни да унищожат някои от мозъчните клетки, което е причина за по-голямата уязвимост на мозъка към дегенерация.
Еднократно прекарване на грип не е причина за безпокойство, обясняват изследователите. Рискът се увеличава с течение на времето и натрупването на наранените и унищожени мозъчни клетки, вследствие на вирусната инфекция.
Изследователският екип базира своето становище на данни от проучване, проведено през 2011 г. В него взимат участие 135 000 мъже и жени. Резултатите показват, че доброволците, които са подложени на лечение с ибопрофен, през периода на грипното заболяване, са с 30% по-малък риск от развитието на Паркинсон или други невродегенеративни заболявания.
Предишни проучвания показват, че заразяването с вируса на херпес може да увеличи риска от развитието на Алцхаймер и в редки случай на енцефалит. Енцефалитът представлява възпаление на мозъка, което може да доведе до остра, преходна форма на болестта на Паркинсон.
Една от причините за дегенерацията на мозъчните клетки при възпалителен процес е достигането на максимална концентрация на цитокините (пептидни регулатори на възпалението и имунните реакции), смята изследователският екип.
Учените се надяват на допълнителни изследвания, за да открият начин да блокират натрупването на цитокините. По този начин ще се намали и риска от развитие на някои неврологични заболявания.
Още полезни новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.