Изследването, публикувано в New England Journal of Medicine, казва, че подобни симптоми могат да бъдат сбъркани със сърдечен удар. Все пак, разбитите сърца могат да се възстановят, тъй като вредата, нанесена от стреса, е временна и обикновено трае няколко седмици.
В изследването са участвали 19 пациенти, които са постъпили в болница със същите симптоми, като тези при сърдечен удар – болки в гърдите, течност в белия дроб, недостиг на въздух и сърдечни проблеми. Но когато тези пациенти, мнозинството от които са възрастни жени, са били изследвани, е било открито, че нямат никакво запушване на артериите, снабдяващи сърцето с кръв, или пък други клинични симптоми на сърдечен удар.
След по-нататъшно проучване от страна на лекарите, става ясно, че пациентите имат изключително високи нива на хормони на стреса в кръвта си, особено адреналин и норадреналин. Нивата на хормоните у тези пациенти са били между 7 и 34 пъти по-високи от тези, наблюдавани у група пациенти със сърдечни удари. Същите тези хормони са токсични за сърцето и успяват да го “зашеметят”, казват изследователите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.