Смята се, че при разделянето на хромозомите на мъжка Y и женска Х преди 200-300 хиляди години е започнала деградация на мъжката. Серия от стратификационни събития възпират обмена на генетична информация между хромозомите.
Прекратяването на обмена на информация между Х и Y-хромозомите, формира специфичен участък върху мъжката. Това обуславя загубата на гени и цели фрагменти на ДНК. Част от генетичния материал на мъжката полова хромозома е загубен, вследствие на което тя вече е по-малко „женска полова хромозома“.
Според учените от петте стратификационни събития Y-хромозомата е загубила около 3% от гените, които първоначално са били еднакви между двете: Х и Y-хромозомата. Това е породило теорията, че Y-хромозомата ще продължава да деградира до изчезването си.
Екип от Института по биомедицински изследвания Уайтхед в Масачузетс с ръководител Дейвид Пейдж констатира, че деградирането на мъжката полова хромозома е спряло преди 30 милиона години. Учените не откриват никакви изменения в участъците на Y-хромозомата, нито при маймуните макак резус, с които еволюционните ни пътища се разделят преди 25 милиона години, нито при шимпанзетата, поели по свой клон на развитие преди 6 милиона години.
При работата си екипът разглежда 11 милиона двойки нуклеотиди на Y-хромозомата на макаци резус. Те сравняват тази последователност с аналогичен участък на мъжката (човешката) Y-полова хромозома и Y-хромозома при шампанзетата.
При Y-хромозомата при човека е установена липсата само на един „праген“. След като за 30 милиона години се установява само тази редукция, то според учените мъжката Y-хромозома няма да се загуби.
Изследването е представено в сп. Nature.
Кои са първите сигнали за проблем с щитовидната жлеза, научете от Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.