Остаряването не е фактор за влошаването на съня, показва ново американско изследване. В него участие взимат близо 160 000 души от САЩ.
Съвсем погрешна е широкопопулярната представа, че с възрастта заспиването и пълноценният сън са трудно постижими. Напротив, колкото повече наближаваме 80-те, толкова повече ни се отдава да си почиваме през нощта.
Проучването е проведено по телефона и включва 155 877 американци, които са разпитвани подробно за навиците на сън. Във въпросниците се взимат предвид всички оплаквания, които се свързват с нарушен сън и проява на сънливост през деня.
Въвеждат се и данни за доходи, образование, специфично настроение, общо здраве и срок на провеждане на последния лекарски преглед.
Здравословните проблеми и депресията са най-често факторите за лош сън. Жените повече от мъжете споделят за смущения на съня и сънливост през деня на средна възраст. Изследователите отбелязват, че качеството на съня се подобрява значително в по-късна възраст.
За правилната оценка на качеството на съня при възрастните е от значение как се съобщава за тези нарушения.
Когато се игнорират здравословните проблеми и перманентно лошото настроение, хората спят по-добре, казва Майкъл Грандлър от Центъра на съня и циркадна невробиология при медицинския факултет на Пенсилванския университет.
Проучването е предприето от научния екип, за да открие зависимости между остаряването и влошаването на съня, което и не се доказва.
Затова медиците обръщат внимание на това проблемите със съня в третата възраст да не се игнорират като характерни за този етап от жизнения цикъл. Много вероятно е те да са признаци на друго тревожно състояние.
Резултатите от изследването ще бъдат публикувани в мартенското издание на сп. Sleep.