Под пръстените на медицинския персонал, както и на всички останали хора, броят на бактериите е приблизително равен на броя на населението на Европа, а броят на бактериите върху възпалена кожа е равен на този на населението на планетата, каза още той.
Ръцете на персонала са основен причинител за вътрешноболнични инфекции. Техниката и инструментариумът да не се докосват с мръсни ръце или с ръкавици, водата да се пуска с лакът или с помощта на педал, вратите да се отварят чрез фотоклетка, препоръча доц. Кираджиев. По думите му ръцете не трябва да се изсушават чрез сешоар в лечебното заведение, защото в него има много микроорганизми и при пускането му те се разпространяват навсякъде.
Персоналът трябва да дезинфекцира ръцете си след контакт с пациенти в рискови групи, след допир с кръв, открити рани, катетри и други. Дезинфекцирането на ръцете е по-ефективно от измиването им, но преди дезинфекция те трябва да са сухи, а след нея да не се подсушават между 30 и 60 секунди, обясни още д-р Кираджиев.
85-процентов етанол гарантира унищожаване на микроорганизмите, но той нанася поражения върху ръцете на персонала, каза и проф. Ангел Гълъбов, директор на Института по микробиология към БАН.
В България има дезинфекциращ препарат, който се използва и в САЩ, и в Канада, обясни той. Препаратите, съдържащи алкохол, убиват микроорганизмите върху ръцете в по-висока степен, отколкото дезинфекциращите сапуни, допълни проф. Гълъбов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.