През последните десетилетия се наблюдава повишаване на честотата на алергичния ринит във високо развитите страни. Смята се, че около 500 милиона души по света или около 20 – 30 % от европейците страдат от поленова алергия.
Поленовата алергия се изявява най-често като сезонен алергичен ринит, познат още като сенна хрема. Симптомите на поленовата алергия наподобяват настинка и включват повтарящо се кихане, запушен нос, хрема, сърбящи очи, нос и гърло, понякога уши, наблюдава се обща отпадналост.
Симптоми на алергичния ринит може да варира от лека до тежка форма. Тежката й форма оказва сериозно влияние върху обичайните дейности в ежедневието и психосоциални състояния.
Излагането на полени може да задълбочи симптомите при чувствителните индивиди и влоши астмата, при наличието й. Въпреки че, полените са прекалено големи молекули за да достигнат белите дробове, проучванията показват, че отделените от полените биоаерозоли могат да достигнат алвеолите и по този начин да предизвикат влошаване на алергичната астма.
Има нещо във въздуха...
Най-честите въздушнопреносими алергени са малките полени - прахови зърна, отделяни от цъфтящите растения, които се пренасят чрез вятъра или насекомите и чиято роля е кръстосаното опрашване за репродуктивни цели. След като полените са във въздуха, те могат да попаднат в очите, носа, белите дробове и по този начин да отключат алергична реакция.
В зависимост от района на местоживеене, поленовият сезон може да започне още през януари и да продължи до късна есен.
Тревните полени са най-честите алергени, отключващи 52% от всички случаи на алергичен ринит – макар че не е сигурно, че само растенията предизвикват алергична реакция у чувствителните към полени индивиди.