Амбициозните хора, които се стремят да са първи в училище, в университета или на работното си място, са изложени на по-висок риск от намаляване на жизнения си път, според специалисти.
Освен положителните ефекти, като издигане и успех в образованието и кариерата, амбицията крие и своите недостатъци.
Въпреки многобройните си постижения, амбициозните натури са по-нещастни и по-често страдат от тревожност и стрес.
В проучване, обхващащо голям диапазон от жизнения цикъл на 717 души, изследователите установяват, че амбицията на тези хора не им е доставила желаното удовлетворение, което може да навреди на здравословното им състояние в по-късен етап от живота и дори да скъси жизнения им път.
Участниците в проучването са завършили с отлични резултати едни от най-престижните университети в света, като Харвард, Йейл, Принстън, Станфорд, Колумбия, Корнел, Бъркли, Оксфорд и Нотр Дам.
Изследователите са на мнение, че една от причините за негативите вероятно се дължи на психическите и здравословни ресурси и енергия, които амбициозните натури влагат, за да „стигнат до върха“.
Това от своя страна в по-късен етап може да доведе до психически проблеми, натрупване на големи количества на стресовия хормон кортизол и влошаване на здравословното състояние.
Специалисти припомнят, че това не означава да не сме амбициозни и трудолюбиви. Важно е да се намери балансът, при който се постига щастие и удовлетворение от личните постижения.
Проучването се очаква да бъде публикувано в сп. Journal of Applied Psychology.