Физическата активност води до положителни промени в генната активност на човек, дори и само след една тренировка, сочи ново проучване, публикувано в сп. Cell Metabolism.
За разлика от аберациите и генните мутации, причинени от канцерогенни вещества и токсини, физическите упражнения предизвикват естествени промени в ДНК информацията, като помагат на мускулите да работят по-добре и по-ефективно.
Изследователите провеждат проучване, включващо 14 млади мъже и жени. Доброволците водят относително заседнал начин на живот. През периода на проучването техният режим е променен и им е съставена специална фитнес програма.
Преди да започнат дадено упражнение, изследователският екип взима биопсия от мускулните клетки на участниците. 20 минути след началото на физическото натоварване е взета втора проба.
Резултатите показват, че преди да започне физическата активност ДНК на доброволците има по-малко метилиране. То представлява натрупване на метилни групи в ДНК структурата, което ограничава способността на клетката да присъединява определени гени.
Чрез контролиране нивата на метилиране в определена клетка в дадено време се регулира кои гени в ДНК молекулата да са активирани. По този начин организмът различава клетките и информацията, която носят, дали това са очни или чернодробни клетки, например.
Метилирането помага на мускулните клетки да изпомпват правилните ензими и хранителни вещества, за да се изгори по-голям брой калории и да се извлече максимална ефективност от физическото натоварване.
Пониженото метилиране забавя тези процеси и пречи на нормалната физическа дейност.
Пробите след началото на упражненията показват частични завишения на метилните групи, съобщава изследователският екип.
Необходими са допълнителни изследвания в тази насока с цел по-обстойно запознаване с ползите от метилирането, добавят те.