IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Не ни се работи, хапваме повече – защо?

Професионалното неудовлетворение подбужда неконтролирано хранене

Не ни се работи, хапваме повече – защо?

Жените, които са засегнати от т. нар. синдром на професионалното изчерпване, са по-склонни да прекаляват с хапването, установи финландско проучване. 

Тези жени са по-уязвими по отношение на придобиването на навици, свързани с т. нар. емоционално или неконтролирано хранене, и имат намалена способност да направят промени в поведението си на хранене, казва водещият изследовател Нина Неванпера.
 
Изводите се базират на проследяването на 230 работещи жени на възраст от 30 до 55 години, които са част от клинично изпитване, свързано със здравословни промени в начина на живот. 
 
Като цяло, 22% от жените имат някаква степен на неудовлетворение от работата си. Анализирайки хранителните им навици, учените установяват, че тази група жени имат навика да се утешават и прекаляват с храната. 
 
Резултатите показват още, че жените, които са доволни от работата си, но имат неконтролирано хранене, успяват да ограничат вредните навици в продължение на година. Докато, групата на неудовлетворените не постигат тази промяна. 
 
Ако човек е неудовлетворен от работата си, има нещастен брак или друг проблем, често в такива случаи храната се превръща в едно от малкото останали удоволствия в живота му, смята Шери Пагото от медицинското училище към Университета на Масачузетс, който не участва в изследването. 
 
Неудовлетворението от служебните ангажименти няма особен ефект върху теглото, констатират още изследователите. Половината от жените, недоволни от работата си, са с нормално тегло, в сравнение с 1/3 от тези, които са щастливи в професионален план.
 
Една от причините може да бъде образованието, предполагат експертите. Жените, засегнати от „професионално изчерпване“, като цяло имат по-високо ниво на образование, а то от своя страна, е свързано с по-ниско тегло, поясняват те.
 
Все пак, емоционалното хранене е потенциален рисков фактор за напълняване в бъдеще. И това не е особено здравословно, тъй като стресираните хора са по-склонни да се утешават с шоколад или fast food, отколкото с ябълка, допълва Нина Неванпера.
 
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата