Витамините и минералите са жизненонеобходими, независимо от хранителния режим и здравословното състояние. Те позволяват правилния растеж на организма, укрепват го, спомагат за устойчивостта му срещу заболявания, дължащи се на вирусни, бактериални или паразитни причинители или на изменения вътре в него вследствие на външни влияния.
Несъмнено от витамини и минерали се нуждаем непрекъснато, но не непременно от приема им като добавки или лекарствени средства.
По какви признаци можем да съдим, че организмът ни се нуждае от повече определени витамини и минерали и как можем да си ги осигурим без да посягаме към рафтовете с опаковки от фармацевтичните компании...
Бета-каротин
Този антиоксидант се превръща във витамин А в организма. Необходим ни е за ясно зрение, както и за добрия и здрав външен вид на кожата. Има принос и за функционирането на имунната система.
С него обаче не бива да се прекалява. Научно изследване през 2004 г. показа, че високият прием на бета-каротин повишава риска от рак на белите дробове при пушачите.
Бета-каротин в полезна за организма доза може да се осигури чрез консумацията на: моркови, сладки картофи, зелени чушки, както и други зеленчуци и плодове. Осигуряването му по този начин не би могло да навреди на здравето, дори при употребяващите тютюн.
Калций
Да се приема калций на хапчета не е добра идея, особено за жени над 70 години и при наличие или риск от образуване на камъни в бъбреците. Въпреки че калцият е крайно необходим за здравината на костите и избягване на състояния като загуба на костна плътност и остеопороза, той трябва да се взима премерено.
През 2010 г. изследователи измериха повишен риск от сърдечни пристъпи при жени след менопауза. Ограничението е до 500 мг на ден и то като се приема в комбинация с витамин D, необходим за усвояването му.
Иначе калцият може да се осигури чрез нискомаслени млечни продукти, сусам и др.
За фолиевата киселина, желязото и калия можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.