Скоростта, с която косата ни расте, зависи от генетични фактори и формата на космените фоликули, казват експерти.
При представителите на европеидната раса, например, косата расте средно с около 1 см на месец - или 0,035 см на ден.
Докато космените фоликули при хората от африкански произход са по-скоро със спираловидна форма, което води до по-бавен растеж на косата – с около 0,027 см на ден, или 0,8 см на месец.
Скоростта на растеж на окосмяване по други части на тялото се различава при хората и варира между 0,48 см и 1,5 см на месец.
Но за разлика от скалпа, растежът на космите на веждите и миглите „автоматично“ спира при достигане на 2 см, след което падат и са заменени с нови.
При мъжете брадата расте с приблизително същата скорост като тази на косата. Според някои нови изследвания темпото на растеж на брадата се ускорява след 40-годишна възраст. Причините все още са неясни.
Наскоро пък британско изследване успя да затвърди една от функциите на окосмяването по тялото ни. То предпазва повърхността на кожата от паразитите, категорични са експертите.
Екипът на д-р Майкъл Сива-Джоути от Шефилдския университет изследва окосмяването при 19 мъже и 10 жени. За целите на изследването учените обръсват горната част на една от ръцете на доброволците и поставят, без да влизат в полезрението им, върху кожата на двете по 5 екземпляра постелни дървеници, като се интересуват от усещанията им. Изследователите засичат и времето, за което паразитите се ориентират и започват да смучат кръв.
Според резултатите участниците съобщават три пъти по-рядко за ухапване на обезкосмената ръка. Освен това, дървениците се забавят с 30% преди да пристъпят към храненето си, когато по кожата са налични косми.
Независимо че човекът се изправя и започва да се облича, в хода на еволюцията е останала необходимостта да разполага със защитно средство срещу най-разпространените обитатели в жилището му – бълхи, въшки, кърлежи, постелни дървеници, което е не по-маловажно от защитата от студа. Тази необходимост обяснява и защо косата при човека става по-гъста, отколкото е при скалпа на маймуните.
Още полезни новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.