Децата, които живеят с пушач, са изложени на повишен риск от проблеми с дишането и развитие на астма, показва нов преглед на проучвания по темата.
Резултатите потвърждават научните данни за силната връзка между пасивното пушене и дихателните проблеми при децата.
Британските изследователи откриват, че най-силен ефект върху симптомите на хриптене в гърдите, трудности при дишане и астма се наблюдава при бебета и малки деца, чиито майки са пушили цигари по време на бременността или скоро след раждането.
Резултатите не доказват, че пасивното пушене е основната причина за развитието на астма, но подкрепят други изследвания, според които излагането на цигарен дим може да предизвика дихателни проблеми при подрастващите, уточнява изследователският екип.
Британските изследователи анализират над 70 проучвания. Проведени са анкети, които да установят каква част от родителите или другите членове на домакинството са пушачи. След това учените проследяват кои деца са диагностицирани с хрипове или астма.
Децата, чиито майки са пушили по време на бременността, са 28 до 52% по-застрашени от проблеми с дишането. Ефектът върху симптомите на астмата е най-голям при бебета и малки деца, които са с 85% риск от развитие на астма, ако са били изложени на тютюнев дим в утробата.
Белите дробове на децата вероятно са по-слаби, когато са изложени на тютюнев дим в утробата, казва д-р Харолд Фарбър от медицинския колеж „Бейлър“ в Хюстън. Лекарствата срещу астма могат да имат и по-слабо действие при тези деца, допълва той.
Затова спирането на цигарите по време на временност и ограничаване излагането на пасивно пушене на децата в ранна възраст е от решаващо значение за здравето им, подчертават учените.
Резултатите са публикувани в Pediatrics.
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.