Изследователи от Хюстън дават обещаващи резултати при лечението със стволови клетки на пациенти със сърдечна недостатъчност.
Изследване открива, че използването на клетки, извлечени от собствения костен мозък на пациента, увеличават способността на сърцето да изпомпва кръв, богата на кислород.
За целта взимат участие 92 души със сърдечна недостатъчност на възраст около 63 години. Сърцата на доброволците не са в състояние да изпомпват достатъчно кръв и не подлежат на лечение посредством операция.
Изследователите инжектират собствените стволови клетки на пациента директно в сърдечния мускул.
Резултатите показват, че 3,1% от участниците имат увеличение на функцията на лявата камера, която служи за изпомпването на кръвта от сърцето.
Проучването има за цел да помогне на пациентите с тежка сърдечна недостатъчност, при които няма друг вариант на лечение, обяснява ръководителят на проучването д-р Джеймс Уилсън, президент на Texas Heart Institute.
След време е възможно стволовите клетки да помогнат за регенерацията на увредена сърдечна тъкан, допълва той.
Сърдечната недостатъчност е клиничен синдром, който се изразява в лесна умора, задух, ограничен физически капацитет, белодробен и/или системен застой. Дължи се на невъзможност на сърцето да изпомпва достатъчно количество кръв (систолна камерна дисфункция) и/или да приема кръв (диастолна камерна дисфункция), за да задоволи метаболитните потребности на тъканите или това става възможно за сметка на абнормно повишено налягане на камерно пълнене.
От сърдечна недостатъчност са засегнати приблизително 5 млн. души в САЩ и поне 10 млн. в Европа. Честотата нараства рязко с възрастта - 6-10 % от хората над 65 години страдат от сърдечна недостатъчност. Средната възраст на тези пациенти в Европа е около 74 г.
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.