Пикантните ястия са полезни за здравето на сърцето, според ново изследване.
Учени установяват, че съставки на лютия пипер помагат за намаляване на високото кръвно налягане и за нивата на холестерол в кръвта. Затова се смята, че лютите чушки имат потенциал в защитата срещу сърдечносъдови заболявания.
Проучването на Китайския университет на Хонг Конг се фокусира върху капсаициноидите, които се съдържат в лютия червен пипер.
Учените стигат до извода, че съставките са от полза за подобряване на редица фактори, свързани със здравето на сърцето и кръвоносните съдове.
Изследователският екип наблюдава ефекта от приема на капсаициноиди чрез храната. Резултатите показват, че съставката допринася за понижаване на кръвното налягане и нивата на „лошия“ холестерол.
Освен това изследователите откриват и че капсаициноидите блокират действието на ген, за който се смята, че води до ограничаване притока на кръв към сърцето и други органи.
Експертите все пак предупреждават да не се прекалява с количеството консумирани люти чушки. Добрият хранителен режим е въпрос на баланс, подчертава водещият изследовател д-р Жен-Ю Чен.
Друго проучване, на Нотингамския университет, показа, че капсаицинът, съдържащ се в пикантните храни, помага за унищожаването на ракови клетки.
Капсаицинът е активното вещество в лютия пипер, което провокира дразнене на рецепторите в устната кухина и причинява усещанията за люто.
Лабораторните изследвания сочат, че капсаицинът се свързва с протеини в митохондриите на туморните клетки и предизвиква апоптоза, клетъчна смърт.
Тъй като биохимичните процеси, които се извършват в митохондрията на туморните клетки, се различават от тези, протичащи в здравите соматични клетки, капсаицинът предизвиква апоптоза само на раковите клетки. В същото време, веществото не влияе върху развитието на здравите клетки.