Вредите, които нанася тютюнът на организма, са познати не от вчера. Въпреки това продължава да се пуши. Въпреки това все още тийнейджъри и деца посягат към цигарата. Факт е, че 90% от възрастните пушачи са поискали първото си огънче и са станали зависими от тютюна в детска възраст.
Въпреки че има с 10% намаляване на 15-16-годишните, употребяващи тютюн, у нас според проучване на Европейски училищен проект за алкохол и други наркотици (ESPAD) спрямо 1999 г, процентът на пушещите деца все още е твърде висок. Все още близо половината от децата редовно запалват цигара – 40%, като по-голям е делът на момичетата от момчетата – 44% на 36%.
15-16 години не е възрастта, в която детето тепърва се решава да пропуши. На тези години то вече има стаж от 2-3 години употреба на тютюн. Проучване в рамките на "Глобална мрежа за наблюдение на тютюнопушенето" измерва числото на пушещите от 13-годишна възраст!
През 2008 г. една трета от българчетата във възрастовата група от 13-15 години редовно употребяват тютюн.
Въпреки че се наблюдава лек спад на броя деца-пушачи, в сравнение с 2002 г., цифрите остават особено тревожни.
От каква възраст според вас трябва да следим децата си дали посягат към вредния навик? И дали можем да се надяваме, че детето, което с трудност организира деня си и му трябва помощ, за да се нахрани, му е чужда цигарата?
Първата цигара се опитва във възрастта под 10 години, пак според цитираните проучвания. Вероятно, ще упрекнем за тази статистика определени малцинствени групи, но това съвсем не е така...
Какво да правим, когато собственото ни дете навлиза в опасната възраст, в която всичко рисково привлича и се започва със забраненото посягане към пакета цигари?