Хората, които са зависими от кокаин, са в риск от загуба на сиво вещество, твърдят учени.
Употребата на наркотици има най-голямо въздействие върху префронталната и темпорална мозъчни кори – важни области, които са свързани с вниманието, вземането на решения и саморегулацията, както и паметта.
Проучване на Университета в Кеймбридж установи, че злоупотребяването с наркотици от клас А ускорява процеса на стареене на мозъка.
Предишни изследвания показват, че кокаинът натоварва сърцето и може да повлияе на системите за т. нар. „възнаграждаване“ на мозъка.
С напредване на възрастта, всички губим сиво вещество, пояснява водещият изследовател д-р Карен Ерше. Според наблюденията на учените обаче, редовно употребяващите кокаин губят сиво вещество със значително по-бърза скорост, която може да бъде знак за преждевременно стареене.
Откритията предоставят нов поглед върху когнитивните дефицити, които обикновено се срещат в напреднала възраст, но все по-често се констатира, че засягат и хора на средна възраст със зависимост към кокаин.
За целите на изследването учените сканират мозъка на 120 души със сходна възраст, пол и вербално IQ (интелигентност). Половината от участниците са били зависими от кокаин, а останалите 60 не употребяват наркотични средства.
Изследователите откриват, че употребяващите кокаин губят около 3,08 мл мозъчен обем годишно, което се равнява на два пъти по-голяма скорост, отколкото тази при втората група доброволци, които губят само около 1,69 мл на година.
Резултатите ясно подчертават необходимостта от превантивни стратегии за справяне с риска от преждевременно стареене, свързани със злоупотреба с кокаин, поясняват учените
Младите хора, употребяващи кокаин, трябва да бъдат образовани в дългосрочен план за тези рискове.
Проблемът не се ограничава само до младите хора, но също така засяга и по-възрастни хора, които са злоупотребявали с наркотици, като кокаин, от началото на зрелостта.
Резултатите са публикувани в Molecular Psychiatry.