Приемът на витамин С помага за намаляване на кръвното налягане, според научен доклад.
Учените анализират данни от 29 различни клинични проучвания, които включват приблизително 1 400 души на възраст между 22 и 74 години.
Участниците приемат средно по 500 мг витамин С на ден в продължение на около 8 седмици. При хората, които са с високо кръвно налягане, систолично кръвно спада с почти 5 единици, а диастолното с около 1,7 пункта.
Известно е, че високото кръвно налягане увеличава риска от сърдечни заболявания и инсулт. Състоянието обикновено се лекува чрез лекарства, промени в начина на хранене, физическа активност, ограничаване на тютюнопушенето, намаляване на теглото.
Преди да се дават препоръки за допълнителен прием на витамин С срещу високо кръвно налягане обаче, е необходимо провеждането на повече изследвания за установяване на ползите, уточнява Едгар Милър от Училището по медицина Джон Хопкинс в Балтимор.
Все още не е ясно дали с прием на витамин С в продължение на повече от два месеца могат да се постигнат трайни промени в кръвното налягане.
Други изследвания предполагат възможна връзка между хората с по-висок прием на витамин С от храни или хранителни добавки и по-ниско кръвно налягане. Но доказателствата от клинични проучвания за този ефект са смесени.
Плодовете и зеленчуците, особено червен пипер, портокали, грейпфрути, киви са сред най-добрите хранителни източници на богатия на антиоксиданти витамин.
По принцип препоръчваният дневен прием на витамин С е около 90 мг за мъже, 75 мг за жени над 18 години, до 85 по време на бременност и 120 мг при кърмачки.
За безопасен се смята прием на витамин С до 2000 мг за възрастни мъже и жени.
Високите дози витамин С могат да обусловят нефролитиаза, гастрит, тежка диария, понякога и световъртеж, главозамайване.