Конюнктивитът представлява възпаление на конюнктивата, прозрачната мембрана, която покрива бялата част на окото и вътрешната повърхност на клепачите.
Конюнктивитът прави впечатление, тъй като при възпалението окото се зачервява, дразненето е силно, наличен е сърбеж. При децата е често срещан. Не вреди на зрението в дългосрочен план.
Заболяването обаче изисква консултация с лекар и лечение, тъй като най-често става въпрос за бактериална или вирусна инфекция, включително и такива, които причиняват отит, синузит или възпалено гърло. Възможно е причините да са от рода на полово преносимите инфекция, например, хламидия и гонорея.
Не бива да се забравя и че конюнктивитът може да е вследствие на алергия. Обикновено изявата на този вид е през пролетта – лятото, когато се наблюдава сезонната поленова алергия, но е възможно да се появи и в друго време на годината, ако се дължи на домашна прах, плесен или животно. Често при алергичен конюнктивит при детето се отчита повишаване на телесната температура. Възможно е да страда комплексно и да има и ринит.
Конюнктивитът може да се дължи и на замърсяване на окото, след попадане на чуждо тяло и нараняването му, включително и от цигарен дим и други замърсители на въздуха, хлор, сапун и др.
При новородените изисква сериозно внимание и терапевтични грижи, тъй като може да доведе до усложнения. Неонаталният конюнктивит най-често е заради полово преносими инфекции и заразяване на бебето при преминаването му през родилния канал при раждането. Налага се антибиотично лечение на капки непосредствено след раждането, въпреки че то също крие своите рискове и може да доведе до химически конюнктивит, който отминава от само себе си.
При бебетата, родени с тесен или запушен слъзен канал, се проявява склонност към заболяването.