Доц. д-р Явор Иванов е началник на Клиниката по пневмология и фтизиатрия, УМБАЛ „д-р Георги Странски” Плевен. Завършил е медицина във ВМИ - Плевен през 1981 г. Специализирал е пулмология и спешна медицина в САЩ – Mayo clinic и Albany през 1992 и 1994 г.Член е на Българското дружество по белодробни болести, European Respiratory Society, American College of Chest Physicians, American Thoracic Society. Автор и съавтор е над 70 статии и научни съобщения у нас и в чужбина.
Доц. Иванов, какво заболяване е астмата?
Астмата е едно разпространено заболяване на белите дробове. Най-често се свързва с усещането на болните за задух, но заболяването има различни лица. То може да протича с кашлица, с кашлица и задух, само със задух при физически усилия. Най-общо, можем да го определим като заболяване, характеризиращо се със задух и пристъпно протичане.
Най-често астмата започва в ранна детска възраст, въпреки че все по-често наблюдаваме астма, включваща се след 40-годишна възраст.
В по-голяма част от случаите става въпрос за алергия, която стои в основата проявата на задух, въпреки че през последните години научноизследователската дейност показа, че за един не малък процент от случаите стоят други механизми за развитието на астма.
Алергизацията обикновено е генетично определена. Тя се предава наследствено, проявите й са различни, като астмата е една от тези прояви на алергична реакция към дразнители от околната среда.
Кои са другите механизми и фактори за развитие на астма?
Друг механизъм за развитието на астмата могат да бъдат хронично протичащите инфекции, които отключват такъв тип отговор в белите дробове на болните. През последните години много се говори и за замърсяването на околната среда с така наречените микрочастици, с обемен диаметър около 2 – 2,5 микрона. Източник на такива частици, например, е автомобилният трафик. Това масово струпване на автомобили в градовете, автомобилният трафик, крие сериозна опасност за всички, които населяват тези места.
През последните години се обсъжда и така наречената хигиенна хипотеза за възникването на астмата. Данните от епидемиологичните проучвания показват, че жертва на астмата стават по-често деца, които в първите шест месеца са гледани в стерилни условия, в условия, в които те нямат контакт с обичайните фактори на околната среда, включително и с домашни животни, което може да звучи парадоксално с оглед на алергиите, но това също се изтъква като възможен фактор.
Друг фактор, който епидемиологичните проучвания показаха, че е възможно да има връзка с астмата, е затлъстяването. Това е сериозен проблем в детско-юношеската възраст, който е свързан с непълноценното хранене, приема на висококалорични продукти. Дългият престой пред компютрите, обездвижването на децата и липсата на спортна активност по най-различни причини, също е установен фактор, който предопределя развитието на астма.