Ежедневно човек прави приблизително по 16 вдишвания в минута, в рамките на едно денонощие - близо 25 000 вдишвания и издишвания, поемайки и издишвайки почти 10 000 литра въздух.
За повечето от нас това е напълно естествен физиологичен акт. Не така са нещата за нарастващия брой хора, които боледуват от бронхиална астма, за които дишането понякога може да е сериозeн прoблем.
Астмата е измежду най-често срещаните хронични заболявания на белия дроб сред децата, като от нея страда едно на всеки девет. Освен при деца заболяването се среща и при възрастни, макар и в по-нисък процент, между 3 и 10%. По публикувани научни данни в България от астма страдат около 4 % от хората, което е около 320 000 души.
В световен мащаб броят на страдащите от астма се е увеличил през последните години – факт, за обяснението на който специалистите не са на едно мнение. Смята се, че нарастващото замърсяване на околната среда в Западния свят е най-малкото една от няколкото причини за увеличаване на честотата на това заболяване.
Астмата е заболяване свързано със стесняване на въздухоносните пътища (бронхите), които водят от трахеята до алвеолите – там където въздухът влиза в контакт с кръвта. През бронхите в едната посока преминава въздухът, който вдишваме, а в другата въглеродният двуокис, който издишваме.