Диана Хаджиангелова е председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма (АББА) от пет години. От четири е и заместник-председател на най-голямата представителна пациентска организация у нас Конфедерация „Защита на здравето”. Опитът й в борбата за правата на пациентите е завиден, като се започне от инициирането на “Програма за ранна профилактика на болестите на дихателната система с алергична етиология - астма и алергичен ринит” в детските заведения (2004 – 2012 г.) и се стигне до участието й в създаването на Книга на Европейската федерация за астма, алергии и ХОББ (ЕФА) за респираторните алергии и Годишната среща на Европейския пациентски форум през 2012 г.
Г-жа Хаджиангелова представлява пациентите в Надзорния съвет на НЗОК през 2009 - 2011 г. и е член на Обществения съвет към Министерство на Здравеопазването през 2011 г. Като представител на пациентите в НС на НЗОК участва в подписването на НРД 2011.
По повод Световния ден за борба с астмата, разговаряме с г-жа Хаджиангелова за горещите въпроси, свързани с това коварно съвременно заболяване у нас...
Г-жо Хаджиангелова, колко българи в момента страдат от астма?
Стотици милиони хора страдат всеки ден от хронични респираторни заболявания. Според последните данни на Световната здравна организация: 235 милиона души страдат от астма, 64 милиона души имат хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), между 30-40% от населението страда от алергични болести, като честотата се е удвоила през последните 20 години.
За жалост в България няма официална статистика за болните, страдащи от хронични белодробни заболявания, но ние бихме могли да представим реалната картина чрез нашия пилотен проект “Подобряване достъпа до специализирани здравни услуги на хората, живеещи в изолираните и отдалечени населени община в Северозападна България”, който успяхме да реализираме с подкрепата на Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Eвропа и Институт “Отворено общество”.
Какво показват реалните цифри от скрининга, който проведохме в Северозападна България? От общия брой консултации – 628, се регистрират 136 души с намалени показатели при извършените спиромерии. Това се равнява на 22%, от които 7% вече са диспансеризирани с ХОББ и провеждат своето лечение, останалите 15% бяха насочени към специалист за уточняване на диагнозата.
Има ли възрастова група, която е особено засегната от астмата?
Астмата е най-често срещаното хронично заболяване при децата. По данни на СРИОКОЗ, анализът на резултатите от проведените профилактични прегледи през последните години показват, че водещи в структурата на заболяемостта при децата са болестите на дихателната система с алергична етиология – астма и алергичен ринит, ето защо за поредна година, АББА провежда информационни кампании и скрининги в детските заведения, съвместно с пулмолози и алерголози.
Конкретните ни цели са: превенция и профилактика на астмата и алергичния ринит; повишане на здравната култура, информираността на родителите и специалисти по здравни грижи в детските заведения относно рисковете и последиците от астмата; улесняване на достъпа на родителите до информация за кабинетите и медицинските специалисти за профилактика и лечение на заболяванията на дихателната система с алергична етиология.