Потребителската такса за преглед при лекар вече няма да е обвързана с минималната работна заплата. Това реши правителството, като прие промени в Закона за здравното осигуряване.
Размерът на таксата ще се определя от Министерския съвет. Според сега действащия закон таксите бяха равни на 1% от минималната работна заплата – тоест 2,70 лева. След като от 1 май минималната заплата скочи от 270 лв. на 290 лв., трябваше да се увеличат и потребителските такси.
Здравният министър Десислава Атанасова обаче се обяви против и настоя за промените в закона. Таксата за ден престой в болница също ще остане 5,40 лева.
Надявам се Народното събрание да разгледа този закон на първо и второ четене в най-скоро време, каза пред журналисти здравният министър Десислава Атанасова.
С измененията се въвеждат се и промени в дейността на Здравната каса. С тях се дава възможност договарянето на отстъпки на лекарствени продукти, заплащани от касата, да се извършва от стойността на опаковка, изчислена на база референтна стойност.
В този случай отстъпката се разпределя пропорционално между НЗОК и здравноосигуреното лице. Мотивацията на промяната е да се спестят публични средства и да се намали тежестта за доплащане на осигурените. Въвежда се и забрана дадените на касата отстъпки да бъдат прехвърлени в тежест на пациента.С измененията и допълненията в закона, одобрени от правителството, се създава законова възможност за заплащане от НЗОК, чрез трансфери от МЗ, на разходите за ваксини по национални програми за профилактика на рак на маточната шийка.
Също така законопроектът предвижда отпадане на задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски от задължително здравноосигурените лица, за които се прилага схемата за здравно застраховане на Европейския съюз.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.