Цветът на очите има пряка връзка с риска от развитие на някои кожни заболявания, смятат учени.
Резултати от проучване показват, че хората със сини очи са по-малко предразположени към развитие на витилиго, а тези с кафяви очи са по-малко застрашени от най-опасната форма на рак на кожата – меланом.
От генетична гледна точка витилиго и меланом са противоположни, казва изследователят д-р Ричард Шприц от Училището по медицина на Университета на Колорадо. Според експерта едни и същи генетични вариации при определени хора повишават риска от витилиго, а при други намаляват опасността от кожен рак, както и обратното.
Витилиго е автоимунно заболяване, при което организмът атакува здравите пигментни клетки. Установено е, че то повишава риска от развитие на други автоимунни заболявания, като диабет тип 1, ревматоиден артрит, лупус и др.
За целите на проучването учените анализират гените, свързани с витилиго, при над 3000 души с кожни проблеми.
Експертите идентифицират 13 нови гени, които предразполагат към витилиго.
Резултатите показват, че заболяването е по-малко разпространено при хора със сини очи, а на по-висок риск от заболяването са изложени тъмнооките. Оказва се, че от страдащите от кожното заболяване, само 27% са синеоки, 43% са с кафяви очи, а 30% със зелени или лешникови очи.
Според изследователите витилигото е причинено от мутацията на някои гени, което обаче предпазва от развитие на меланом.
Резултатите са публикувани в сп. Nature Genetics.