Между 100 000 и 150 000 българи са болни от хепатит С, каза пред журналисти проф. Людмила Матева, началник на Клиниката по гастроентерология към столичната болница "Св. Иван Рилски".
До около 2,5 на сто са носители на болестта, допълни тя. В световен мащаб болните от хепатит С достигат до 170 милиона. В 22 европейски държави пациентите с това заболяване са 7.3-8.3 милиона, допълни проф. Матева, цитирана от БТА.
Болестта протича почти без симптоми и може да бъде в латентна фаза 10-20 години, обясни доц. Крум Кацаров, началник на Клиниката по гастроентерология във Военномедицинска академия. По думите му едва 15 на сто от болните имат остра изява на заболяването. Симптомите на хепатит С са умора, недоспиване, тежест или тъпа болка в дясното подребрие, гадене.
Близо 2 хиляди болни се лекуват по програма на Националната здравноосигурителна каса, тъй като това е броят на пациентите, които отговарят на критериите за лечение. Острата фаза на заболяването се лекува симптоматично, обясни доц. Кацаров.
От днес представители на Българското дружество по гастроентерология организира срещи с общопрактикуващи лекари и със специалисти от извънболничната помощ, в които ще се разяснява извършването на скринингова програма за откриване на зараза с хепатит С сред гражданите. 500 реактива за откриване на вируса чрез слюнка ще бъдат раздадени на лекарите.
Те ще преценяват кой от пациентите трябва да бъде изследван, като критериите ще се определят чрез въпросник. Специалистите съветват всички настоящи или бивши наркомани; пациенти, преживели кръвопреливане или трансплантация преди 1992 год.; пациенти на хемодиализа; имащи татуировки или пиърсинг; медицински персонал, контактуващ с игли; заразени с вируса на СПИН, както и деца, родени от майки, болни от хепатит С, да се изследват за носителство на вируса на хепатит С.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.