Редица изследвания показват, че понижаването на „лошия“ LDL холестерол е полезно за сърцето.
Ново изследване обаче не открива пряка връзка между повишаването на нивата на „добрия“ HDL холестерол и по-нисък риск от сърдечен удар.
Учените разглеждат опасността от инфаркт сред хора, наследили определени генетични варианти, които са свързани с по-високи нива на HDL холестерол. Това трябва да означава, че те са с по-нисък риск от коронарна болест, казват учените. Но, всъщност не се открива такава връзка.
„Начините за повишаване на HDL холестерола, например прием на лекарства или промени в начина на живот, не гарантират намаляване на риска от инфаркт на миокарда.“, казва ръководителят на проучването д-р Секар Катиресан от Масачузетската държавна болница.
HDL е известен като „добър“ холестерол, тъй като неговите по-високи концентрации са свързани с по-нисък риск от сърдечни атаки в някои проучвания, но точният му механизъм винаги е бил неясен.
В новото изследване учените анализират гените, участващи в повишаването на HDL холестерола, при около 170 000 души. Установява се, че тестваните 15 генетични варианти не понижават риска от сърдечен удар.
Става ясно и че няма разлика в този риск при хората, които носят тези гени, и тези без генетичните варианти.
Предвид резултатите, за редуциране на опасността от сърдечни заболявания следва да се предприемат мерки по-скоро за намаляване на нивата на LDL холестерол, уточняват учените.
Изследването е публикувано в медицинското списание The Lancet.