Семейните и дълготрайно обвързаните живеят по-дълго и са по-здрави и щастливи от необвързаните – това са резултати, изнесени и доказани от не едно проучване по темата.
Според експерти пълноценният брак или поддържането на сериозна връзка допринася за по-нисък риск от фатален изход от сърдечна болест или инсулт.
Специалисти извеждат и три причини защо бракът може да подобри здравето ни и да ни предпази от заболявания:
Свързан е с по-безопасно поведение. Поемането на излишни рискове и вероятна злоупотреба с наркотични вещества значително намалява, когато двойките се женят - повече, отколкото, ако те само живеят заедно, установява психологът Христофор Фагундес от Държавния университет в Охайо.
Подкрепа. Ако имате съпруг/съпруга означава, че имате партньор в живота и близък източник на подкрепа на разположение. От друга страна, обаче хората, които са нещастни в брака, са изложени на риск от социална изолация. Това може да доведе до депресия и постепенно влошаване на здравословното състояние, казват експертите.
Здравен помощник. Партньорът може да помогне на половинката си да поддържа по-здравословни навици, чрез поведението си и оказването на положително влияние.
Според проучване хората, които са в щастливи брачни отношения, е по-вероятно да следват препоръките на лекарите.
А проучване сред хора със сърдечен байпас показва по-добра преживяемост при тези, които са щастливо женени, повече от 15 години.
Защо нещастният брак нарушава здравето? Според теории хроничният стрес от несполучливия брак влияе на имунната система.
Жените могат да бъдат особено уязвими. Те са по-чувствителни от мъжете към проявата на враждебност в една връзка.
Екип от учени е заснел с видеокамера поведението на няколко двойки в процес на спор. Тези, които са по-враждебно настроени по време на разногласията, показват сериозни промени в хормоните на стреса.
Изследователи са уверени, че има връзка между депресията, затлъстяването и хипертонията и нещастния брак.