Размерът на черепа на средния американец е нараснал за последните – само – 180 години, констатира проучване на американски антрополози от Университета на Тенеси, изследвали към 1500 черепа от 1800 г. до наши дни.
Данните са представени на годишната конференция на Асоциацията на американските антрополози от Ричард Джантц. Височината на черепа при мъжа се е увеличила с 8 куб. мм, а при жената със 7 куб. мм. Това показва нарастване на обема му с 200 куб. см при мъжете и 180 куб. см при жените, което е приблизително равно на обема на една топка за тенис.
Докато обемът на черепа в сравнение с предците ни от преди 180 години е нараснал с 6,8 %, ръстът показва растеж само с 5,6%, а на бедрената кост – с 2%.
Учените все още се двоумят защо темпът на растеж на главата е по-ускорен в сравнение със скелета. Озадачаващо в известен смисъл е и откритието, че костите на черепа завършват развитието си много по-рано от преди. Например, вкостеняването на хрущяла при фонтанелите при предците ни е ставало на 20-годишна възраст, докато при съвременния американец това се случва на 16 години при момчетата и 14 - при момичетата.
Предположенията на антрополозите са, че това се дължи на фактори като подобрено изхранване, ниска смъртност на родилките и новородените, бракове между представителите от различни етноси и ограничаване на физическия труд.
Затлъстяването при американците през последните десетилетия също предполага изменения в скелета, но те все още не са изследвани, за да могат да се посочат конкретни цифри, коментират изследователите.
Учените нямат никакви съмнения относно това, че хормоналният фон при затлъстяване се отразява на темповете на растеж и узряване на костите. Например, от такъв характер е ефектът артритни изменения в специфични стави като коляното заради повишеното тегло.
Подобни антропологични изследвания се извършват по цял свят, но е трудно да се правят някакви генерални изводи, тъй като липсват достатъчно предоставени изходни данни за други раси.
Известни промени в размера на черепа се откриват и при европейците, макар че по думите на Ричард Джантц, те не са така драматични като при американците.