Хъркане, изпотяване, отмъкване на завивката ... това са сред най-честите причини, заради които приблизително една от всеки четири двойки настояват да спят в отделни стаи.
Ново проучване обаче открива ползи за здравето от споделянето на общо легло с дългосрочен партньор. Определя се и като една от причините хората в близки отношения да са в по-добро здраве и да живеят по-дълго.
Изследователи от университета в Питсбърг в САЩ смятат, че споделянето на завивките спомага за намаляване нивата на стрес хормона кортизол, вероятно защото насърчава чувството на безопасност и сигурност.
Продължителните периоди на повишен кортизол са свързани с увеличаване на цитокини - протеини, водещи до риск от възпаление, което може да предизвика сърдечносъдови заболявания, депресия и автоимунни заболявания. Съвместното спане има защитно действие чрез понижаване нивата на тези протеини, сочат резултатите от американското проучване.
Сънят е от съществено значение за здравното ни състояние, както физическото, така и психическото, обяснява водещият изследовател Уенди Троксел, професор по психиатрия и психология в университета в Питсбърг.
Събрани са достатъчно доказателства, че хората, сключили брак, живеят по-дълго, по-щастливи са и имат по-здравословен живот, отколкото несемейните или хората с несполучлив брак.
Правенето на любов е един от най-надеждните начини за производство на окситоцин – хормонът на любовта. Гушкането и споделянето на общо легло също увеличават нивата на окситоцина. Това се случва при условие, че двойката е щастлива, уточнява д-р Дейвид Хамилтън от изследователския екип.