Нивата на стрес са се увеличили през последните 25 години, сочи ново статистическо проучване.
В него взимат участие повече от 6300 души, които отговарят на поредица от въпроси, свързани със социалния им статус и честотата на стресови ситуации в ежедневния им живот.
Анализирайки отговорите на участниците, изследователите установяват, че стресът е нараснал с 18% сред жените и 24% сред мъжете от 1983 г. до 2009 г.
Една от хипотезите е, че причината се дължи на по-ниските доходи и образование в сравнение с предишни години.
Обърнала се е и възрастовата граница, в днешно време по-стресирани са младите хора, обясняват специалисти.
Проучването има за цел предприемане на мерки за оптималното редуциране на стресовите ситуации, което от своя страна ще помогне за предотвратяването на различни психични и здравословни проблеми.
Статия по темата е публикувана в Journal of Applied Social Psychology.
Факторите, водещи до стрес, се наричат стресори, и те се различават не само по механизма на действие, но и по характер. Отговорът на организма спрямо действието на посочените стресори се състои основно в активиране на нервната система.
В резултат на стреса възниква повишено отделяне на два вида активни субстанции в организма – адреналин и кортизол. Това води до повишена сърдечна честота, повишено артериално налягане и проблеми с обмяната на веществата. Настъпва разширение на артериалните съдове, разширяване на зениците, усилено потоотделяне.