Избягването на стреса и осигуряването на повече положителни емоции и социални контакти удължава живота.
Според ново проучване чувството на самота нарушава качеството на живот и скъсява продължителността му с над 20%, показва ново проучване на Калифорнийския университет.
Самотата е чест източник на страдание и стрес и може да е важен предиктор на неблагоприятни последствия за здравето, както други „традиционни“ рискови фактори, пояснява водещият изследовател д-р Карла Перисиното.
Резултатите от проучването показват, че установяване степента на чувството на потиснатост и тъга при възрастни хора е полезен начин за идентифициране на риска от увреждания и нарушено здраве.
Учените изследват връзката между самотата и опасността от функционален упадък и леталитет при 1 604 души.
43,2% от участниците се чувстват изолирани и изоставени. Изчислява се, че самотата е свързана с 22,8% риск от фатален край през шестгодишния период на проследяване на доброволците. Тази група участници е и два пъти по-предразположена към спад в ежедневните активности.
Резултатите са публикувани в Archives of Internal Medicine.
Друго американско проучване откри връзка между живеенето в самота и повишен риск от летален изход от сърдечносъдови заболявания сред хората, изложени на риск от образуване на кръвни съсиреци.
Учените проучват данните на 44 573 души на средна възраст, 8594 от които живеят сами. Те са изложени на приблизително 9% по-висок риск от фатален край от сърдечно заболяване, сочат резултатите.