Постоянното използване на смартфони, таблети и лаптопи, включително извън офиса и работните задължения, е рисково за здравето, предупреждават експерти.
Според британското експертно дружество по физиотерапия хората се превръщат в „роби на екраните“, поради непрекъснатия контакт с тях, дори по време на пътуване до работата или прибирайки се вкъщи.
Неправилните и неудобни пози, свързани с употребата на модерните устройства, могат да доведат до болки в гърба и врата.
Хората трябва да привикнат да изключват устройствата си и да ограничават контакта с тях в свободното време и вечер, съветват специалистите.
Онлайн проучване сред 2010 офис служители установява, че почти 2/3 от анкетираните продължават да използват мобилните устройства извън работното време.
Голяма част от участниците прекарват над 2 часа допълнително пред екраните след края на работния ден.
Експертите предполагат, че това се дължи на две причини - претоварването в офиса и нуждат от облекчаване на ежедневното напрежение.
Прекомерните нива на работа не са полезни за никого. Служителите, които се претоварват, не само стават по-малко ефективни в работата, но трудно контролират стреса, подлагат се и на риск от здравословни проблеми, казва генералният секретар на Британския конгрес на профсъюзите Брендън Барбър.
Осигуряването на допълнителна работа у дома или друго разтоварващо занимание е добра краткосрочна възможност за откъсване от лаптопа, смартфона и другите мобилни технологии. Но, ако това стане редовна част от вечерите ни, може да доведе до проблеми с гърба, болки във врата, както и до заболявания, свързани със стреса, казва д-р Елена Джонсън, председател на британското експертно дружество по физиотерапия.
Хората, които са свръхнатоварени в офиса, трябва да обсъдят с ръководителя си начини за намаляване и разтоварване на заетостта, както и да се научат да контролират времето, прекарвано пред екрана, препоръчват експертите.