Стресът може да навреди на имунната система, доказва отново американско проучване.
Изследователи от Станфордския университет проследяват траекторията на ключови имунни клетки в отговор на краткосрочна стресова ситуация.
При стрес се увеличават нивата на стресовия хормон кортизол, който играе важна роля за засилването на защитния имунен отговор на организма.
Увеличеното отделяне на имунни клетки вследствие на чести стресови ситуации обаче може значително да навреди на здравословното състояние. Повишава се рискът от метаболитни промени, възпалителни и инфекциозни процеси, обясняват учени.
По време на проучването, изследователският екип открива, че негативно действие върху имунната система, освен кортизолът, оказват и други два хормона, отделяни от надбъбречните жлези при стрес - епинефрин и норепинефрин.
Високото ниво на имунни клетки при стрес, учените проследяват с помощта на кръвни тестове.
Проучването дава конкретна представа как хроничният стрес въздейства върху имунната система и може да повлияе отрицателно на начина на живот.
Резултатите са публикувани в сп. Psychoneuroendocrinology.
Предишни проучвания, целящи да обяснят действието на стреса върху организма, показват, че хората под високо напрежение боледуват много по-често от настинка и се възстановяват за по-дълъг период от време в сравнение с тези, които рядко изпадат в неблагоприятни ситуации.