Д-р Розалина Балабанска е гастроентеролог в МБАЛ “Токуда болница София“ от създаването на болницата преди 6 години. Преди това е работила 14 години под ръководството на видния български гастроентеролог акад. д-р Григор Мечков във Военно-медицинска академия и V-та Градска болница. Има две специалности - по вътрешни болести и по гастроентерология и диететика. Тесните й научни интереси са в областта на лечението на хроничните чернодробни заболявания и вирусни хепатити. Работи по международни програми за клинични изпитвания на нови лекарствени средства.
Д-р Балабанска, защо лятото е най-опасният сезон за заразяване с хепатит С?При вирусния хепатит В и С за разлика от епидемичния остър хепатит А обичайно няма сезонност. Известно е, че заразяването с хепатит С става предимно по кръвен път при различни интервенции. Въпреки това, като че ли лятото предразполага към по-свободен режим на живот, събиране на големи групи от млади хора, пътувания, по-чести полови контакти, ползване на дрога, подлагане на различни процедури - татуировки, пиърсинги.
Каква е първата стъпка в превенцията срещу хепатит С?
Разбира се, важи основното правило - по-добре профилактика, отколкото лечение. Първото и най-важно нещо е да си направим скринингово изследване за антитела срещу хепатит С (анти-НСV). Това изследване ще ни покаже дали сме заразени с вируса на хепатит С. Със своевременно изследване и провеждане на лечение се преустановява прогресията на болестта и намалява риска от заразяване на други хора. Коварното на болестта е, че обикновено липсват субективни оплаквания и хората късно разбират, че са болни, едва след години, когато се развият усложнения при напредване на чернодробното заболяване.
За предпазване от заразяване е важно да се използват еднократни игли и спринцовки, да се извършва стриктна стерилизация и дезинфекция на инструментариума, използван при хирургични, гинекологични и стоматологични интервенции. За съжаление, изразената изменчивост на вируса затруднява създаването на ваксина срещу хепатит С.