Социалните мрежи не водят до депресия, смята екип от изследователи от Университета на Уисконсин.
Проучването им е първото, което оспорва твърдението на Американската академия по педиатрия, че честото използване на Facebook може да влияе на психиката.
Учените анкетират 190 студенти на възраст между 18 и 23 години. Участниците са подложени на скрининг за симптоми на депресия.
Доброволците са разделени в три групи, в зависимост от това колко време прекарват в социалната мрежа. За дълго време се определя прекарването на два или повече часа в сайта през седмицата.
Въпреки общоприетото схващане, че младежите са постоянно във Facebook, всъщност се оказва, че повече от половината участници прекарват 30 минути или по-малко в социални мрежи през седмицата.
38% използват Facebook за повече от тридесет минути, но не и повече от два часа. Само 8% казват, че отделят над това време.
Какъв е анализът на резултатите? Има не по-голяма вероятност участниците, които прекарват повече време във Facebook, да бъдат депресирани, отколкото тези, които отделят само няколко минути на ден за сайта.
Миналата година Американската академия по педиатрия предупреди, че тийнейджърите могат да страдат от „Facebook депресия“, тъй като стават обсебени от социалната мрежа.