В доклада си, публикуван в четвъртък, УНИЦЕФ обяви, че до днес проблемът с клиторидектомията – изрязване на клитора на жените до пълно отстраняване на външните части на вулвата, е подценяван и вече е на път да стане глобален.
„Клиторидектомията е практикувана от много повече жени, отколкото предполагахме”, заяви агенцията за децата към ООН. Само в Африка около три милиона жени биват осакатявани всяка година, а от 100 до 140 милиона по целия свят са с увредени в различна степен полови органи.
Тази практика, пряко свързана с етническата принадлежност, изглежда че намалява в някои страни, като Бенин, Буркина Фасо, Нигерия и Йемен, но в други дори нараства (Кот Д'Ивоар, Египет, Нигерия, Судан).
Според УНИЦЕФ „тази процедура е в нарушение на правата на момичетата и жените, засяга свободата им и представлява крайна форма на насилие и дискриминация”. Клиторидектомията е забранена със закон в много африкански и азиатски страни и е считана за престъпление от Конвенцията за правата на детето.
Организацията е притеснена от разкритието, че тази процедура се практикува и в САЩ, Австралия, Нова Зеландия и някои страни от Източна Европа.
УНИЦЕФ призова държавните власти, учебните системи и медиите да организират широка кампания срещу клиторидектомията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.